Armatura wodociągowa – jak działają przepustnice międzykołnierzowe?

Armatura wodociągowa – jak działają przepustnice międzykołnierzowe?
modna-wiedza
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia mieszkańcy miast korzystają z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Instalacje te zbudowane są z rur tworzących rurociąg oraz różnego rodzaju zaworów. Wśród nich znaleźć można m.in. przepustnice międzykołnierzowe. W zależności od potrzeb wykorzystuje się zawory ręczne lub pneumatyczne.

Regulacja przepływu cieczy

Podstawowym zadaniem przepustnic międzykołnierzowych jest regulowanie lub odcięcie przepływu cieczy w rurociągu. Tego rodzaju konstrukcje składają się najczęściej z żeliwnego korpusu, tarczy oraz uszczelki wykonanej z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Przepustnice dostępne na stronie http://www.gtm-pv.pl/przepustnice/przepustnice-elastomerowe.html wyposażone są w uszczelki z silikonu, a także tworzyw oznaczonych symbolami EPDM, NBR, FKM oraz XNBR, które mogą być wykorzystywane do uzdatniania wody, a także w branży chemicznej i petrochemicznej.

Alternatywa dla zaworu kulowego

Przepustnice międzykołnierzowe mogą być sterowane ręcznie lub mechanicznie. Regulację zaworu umożliwia dźwignia, przekładnia z kółkiem ręcznym lub napęd pneumatyczny. Podczas zamykania i otwierania przepustnicy dochodzi do obrotu dysku znajdującego się w jej wnętrzu. Wysokiej jakości zawory można również wykorzystywać do regulowania ilości przepływającej cieczy. Tego rodzaju konstrukcji używa się wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnego zaworu kulowego jest niemożliwe. Najczęściej montowane są w rurociągach o dużej średnicy. Prosta konstrukcja sprawia, że przepustnice międzykołnierzowe są trwałe i niezawodne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy audyt dostępności stron internetowych jest potrzebny?
Czy audyt dostępności stron internetowych jest potrzebny?
Współcześnie wady wzroku dotykają coraz większą ilość osób. Co więcej Rośnie liczba osób niewidomych. To zaś sprawia że konieczne są […]
Ostatnie wpisy