Armatura wodociągowa – jak działają przepustnice międzykołnierzowe?

Armatura wodociągowa – jak działają przepustnice międzykołnierzowe?
modna-wiedza
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia mieszkańcy miast korzystają z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Instalacje te zbudowane są z rur tworzących rurociąg oraz różnego rodzaju zaworów. Wśród nich znaleźć można m.in. przepustnice międzykołnierzowe. W zależności od potrzeb wykorzystuje się zawory ręczne lub pneumatyczne.

Regulacja przepływu cieczy

Podstawowym zadaniem przepustnic międzykołnierzowych jest regulowanie lub odcięcie przepływu cieczy w rurociągu. Tego rodzaju konstrukcje składają się najczęściej z żeliwnego korpusu, tarczy oraz uszczelki wykonanej z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Przepustnice dostępne na stronie http://www.gtm-pv.pl/przepustnice/przepustnice-elastomerowe.html wyposażone są w uszczelki z silikonu, a także tworzyw oznaczonych symbolami EPDM, NBR, FKM oraz XNBR, które mogą być wykorzystywane do uzdatniania wody, a także w branży chemicznej i petrochemicznej.

Alternatywa dla zaworu kulowego

Przepustnice międzykołnierzowe mogą być sterowane ręcznie lub mechanicznie. Regulację zaworu umożliwia dźwignia, przekładnia z kółkiem ręcznym lub napęd pneumatyczny. Podczas zamykania i otwierania przepustnicy dochodzi do obrotu dysku znajdującego się w jej wnętrzu. Wysokiej jakości zawory można również wykorzystywać do regulowania ilości przepływającej cieczy. Tego rodzaju konstrukcji używa się wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnego zaworu kulowego jest niemożliwe. Najczęściej montowane są w rurociągach o dużej średnicy. Prosta konstrukcja sprawia, że przepustnice międzykołnierzowe są trwałe i niezawodne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest ważne w wyborze podłogi do biura?
Co jest ważne w wyborze podłogi do biura?
Jeśli jesteśmy właścicielami firmy i liczymy się z opinią klientów, to musimy zadbać o to, aby wizerunek firmy był przyjazny […]
Ostatnie wpisy