Zdrowe ciało

Czego można używać w trakcie trwania miesiączki?

20 stycznia 2020

Miesiączka, nazywana też menstruacją lub okresem, jest cyklicznym zjawiskiem zachodzącym w organizmie każdej dojrzałej kobiety. Polega ona na złuszczaniu się nabłonka macicy, co skutkuje krwawieniem trwającym zazwyczaj kilka dni (około 28 dnia miesiąca). Ważne jest, aby w tym czasie szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych, stosując odpowiednie środki kosmetyczne. Mogą to być np. wkładki higieniczne, wykonane z miękkich włókien, które są przyjazne dla skóry i pozwalają jej na swobodne oddychanie. 

Rozwiązania klasyczne i nowoczesne

Podstawowymi środkami higienicznymi przydatnymi podczas okresu są bawełniane podpaski jednorazowe, wystarczająco delikatne dla skóry okolic intymnych i dosyć dobrze przylegające do bielizny, dzięki czemu zostaje zminimalizowane ryzyko ich przesuwania się. Takie produkty są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiaru, ale też kształtu – w sklepach znajdziemy wersje ze skrzydełkami i bez, cienkie i grube itp. Należy je dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim intensywność krwawienia. Godne uwagi są zwłaszcza podpaski ekologiczne, posiadające miękką powierzchnię wyróżniającą się ponadprzeciętną wchłanialnością, a także pasek anionowy, hamujący rozwój bakterii i tym samym zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Nadają się one do użytku wielorazowego, gdyż można je bez problemu wyprać i wysuszyć. Takie produkty posiada w swojej ofercie m.in. ten sklep internetowy: https://gentleday.pl/produkty/podpaski. Pozostałe zalecane środki higieniczne to:

– tampony – wkładane do wnętrza pochwy i pozwalające na w miarę normalną aktywność ruchową (np. pływanie czy fitness); nie są dobrym wyborem jedynie w przypadku nawracających infekcji i zakażeń

– kubeczki menstruacyjne – elastyczne konstrukcje wielorazowego użytku, przypominające niewielki lejek z otworem i przeznaczone do aplikowania bezpośrednio do pochwy; redukują krew niemal do zera i nie są prawie w ogóle wyczuwalne na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *