Technologie & IT

Czym się kierować przy wyborze opon – zarówno zimowych, jak i letnich?

9 czerwca 2020

Dobre opony to podstawowy krok do bezpiecznej jazdy. Dzięki nim możemy stabilnie prowadzić nasze auto zarówno podczas zakrętów, jak i na prostej drodze, niezależnie od warunków atmosferycznych. Istnieje kilka warunków, jakimi kierowca powinien się kierować przy wyborze odpowiednich dla siebie opon.

Dobre opony niezależnie od sezonu

Nie ważne, czy kupujemy opony na lato, czy na zimę, ogumienie musi być dopasowane do rozmiaru felgi. Rozmiar opony jest zazwyczaj rekomendowany przez producenta samochodu i tego należy się trzymać. Kierowca powinien też zwrócić uwagę na strukturę i polecany indeks prędkości oraz nośności. Na rynku mamy dostępnych wiele marek i modeli w zależności od naszych potrzeb, na przykład na stronie https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/osobowa/ znajdziemy ogumienie do samochodów osobowych.

Zalecane jest, aby nie zakładać opon mniejszych niż te, które samochód miał fabrycznie. Powoduje to mniejszą stabilność i przyczepność do nawierzchni. Z drugiej strony można zakupić nieco większe i szersze opony, chociaż w tym przypadku sugeruje się zastosowanie spisu zamienników, który możemy znaleźć w instrukcji. 

Wybierając odpowiednie ogumienie musimy się zastanowić, jaki mamy na to budżet. Nie warto przepłacać na opony premium, kiedy jeździmy niewiele i tylko po drogach miejskich. W takim wypadku sprawdzą się najtańsze opony zimowe czy też letnie. Ogumienie dostosowujemy do stylu jazdy i dróg, jakie mamy zamiar pokonywać. Na te bardziej wymagające i dłuższe trasy warto rozważyć opony ze średniej półki cenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *