Dywan czy wykładzina – na co postawić?

Dywan czy wykładzina – na co postawić?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób urządzających domowe wnętrza staje przed wyborem pomiędzy dywanem a wykładziną. Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Postaramy się przybliżyć ten temat w poniższym artykule.

Różnice między dywanem a wykładziną

Wykładziny dywanowe stosuje się zazwyczaj, aby pokryć całą podłogę w pomieszczeniu. Mają one powtarzalny charakter, są cięte na metry na wskazany wymiar. Wykładziny zazwyczaj nie są zbyt kosztowne i dają możliwość ukrycia ubytków w podłodze. Dywany mają określone kształty i wymiary, pełnią również funkcję dekoracyjną i podkreślają charakter wnętrza. Nie wymagają mocowania na stałe do podłogi, co podkreślają zwolennicy eleganckich dywanów – są one mobilne. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można go z łatwością przenieść lub oddać do czyszczenia. Wykładzina w domu lub mieszkaniu z łatwością zastępuje inne materiały podłogowe, w przypadku dywanu wymagane jest wykończenie posadzki – panelami czy parkietem.

Przeznaczenie pokoju

Najważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę wybierając między wykładziną a dywanem jest przeznaczenie wnętrza. W łazienkach nie stosuje się wykładzin, gdyż te nie sprawdzają się w wilgotnych miejscach. Można tam stosować jedynie dywaniki z tworzyw sztucznych.

W pokoju małego dziecka czy nastolatka lepiej sprawdzą się wykładziny, zaś w polskich salonach urządzonych w klasycznym stylu – bogato zdobione dywany. Salon ma zazwyczaj piękną podłogą, którą szkoda zakrywać wykładziną. Do sypialni pasować będą obydwa rozwiązania – zależnie od charakteru oraz wielkości pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trendy w urządzaniu salonu – hity sezonu 2020
Trendy w urządzaniu salonu – hity sezonu 2020
We współczesnych wnętrzach nie brakuje nowoczesności, ale też dobrze widziana jest wysoka funkcjonalność. Takie meble oferują wygodę oraz efektowny wygląd, […]
Ostatnie wpisy