Pomimo dynamicznego rozwoju rynku konsol, komputery nadal są narzędziem wykorzystywanym do grania. Żeby jednak możliwe było komfortowe granie w najnowsze tytuły, niezbędne jest posiadanie wydajnego sprzętu. W związku z tym, że wybór odpowiedniego zestawu nie jest łatwy, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup komputera stacjonarnego, czy też laptopa. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Większość profesjonalnych zawodników gamingowych korzysta z tradycyjnych pecetów, ponieważ zapewniają one większy komfort. Użytkownik może swobodnie dobierać i ustawiać najważniejsze podzespoły takie jak monitor, klawiatura czy też myszka, aby korzystanie z nich było jak najbardziej ergonomiczne i wygodne. Laptopy nie dają takiej swobody, ponieważ wszystkie elementy są umieszczone w kompaktowej obudowie.
Zaletą komputerów stacjonarnych jest również ich wydajność oraz możliwość wprowadzania ulepszeń i modyfikacji. Wymiana karty graficznej, włożenie szybszego dysku twardego, czy też montaż dodatkowej pamięci RAM to czynności, które nie nastręczają większych trudności. W przypadku laptopów modernizacja sprzętu jest trudniejsza, a niekiedy zupełnie niemożliwa. Oczywiście decydując się na zakup komputera przenośnego, zyskuje się większą swobodę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które często podróżują i nie mogą sobie pozwolić na wożenie ze sobą peceta. Klienci poszukujący komputerów stacjonarnych do grania mogą skorzystać z gotowych zestawów takich jak hp z400 lub zdecydować się na samodzielny dobór poszczególnych podzespołów.
Żeby samodzielnie skompletować wydajny komputer do grania, trzeba jednak dysponować odpowiednią wiedzą na temat jego najważniejszych elementów. Tylko umiejętne zestawienie wszystkich podzespołów pozwoli stworzyć wydajny i niezawodny sprzęt. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest procesor. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup procesorów wyposażonych w sześć lub osiem rdzeni. Jeśli chodzi o produkty marki Intel warto rozważyć zakup produktów serii Core i5, w przypadku wyboru układu AMD, warto zdecydować się na serię Ryzen 7. Kolejnym istotnym podzespołem w komputerach gamingowych jest karta graficzna. Osoby szukające produktu o dobrych parametrach technicznych mogą kierować się oznaczeniami producenta, a także ilością zamontowanej pamięci. Jeśli chodzi o oznaczenia, zaleca się korzystanie z chipsetów GTX oferowanych przez NVidia lub RX sprzedawanych przez AMD. Takimi symbolami firmy wytwarzające karty graficzne oznaczają swoje najlepsze i najbardziej wydajne układy. Dobierając sprzęt komputerowy, nie należy zapominać o pamięci RAM.
Duża ilość pamięci operacyjnej przyspiesza szybkość działania całego sprzętu. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z profesjonalnych programów graficznych lub grania z najbardziej wymagające gry. Podczas dobierania poszczególnych podzespołów trzeba pamiętać o zasadzie, która mówi, że komputer jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element. Oznacza to, że pragnąc kupić wydajny i szybki sprzęt, trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanego dysku twardego. Najlepiej zdecydować się na urządzenia SSD. Tego rodzaju dyski nie zawierają części mechanicznych, dlatego zapewniają szybki dostęp do danych oraz bezawaryjną pracę. Produkty te pracują cicho i wykazują znacznie większą odporność na wstrząsy od swych magnetycznych odpowiedników.
Komputery gamingowe ze względu na swoją wydajność wyróżniają się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Do poprawnego działania wszystkich podzespołów potrzebny jest zasilacz o odpowiedniej mocy. W większości przypadków sprawdzają się zasilacze o mocy od 550 W do 700 W. Niektóre komputery, zwłaszcza te wyposażone w dwie karty graficzne wymagają mocniejszych urządzeń o mocy od 800 W do 1000 W. Jeśli chodzi o zasilacze, nie zaleca się kupowania tanich modeli pochodzących od nieznanego producenta, które mogą cechować się dużą awaryjnością. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup droższego modelu znanej marki. Podzespoły komputera do gier podczas pracy intensywnie się nagrzewają. W związku z tym, że przegrzewanie się karty graficznej lub procesora może doprowadzić do ich uszkodzenia, należy zadbać o odpowiedni system chłodzenia. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest montaż odpowiednio dużego wentylatora w obudowie.
Bardziej wydajne, lecz droższe jest chłodzenie wodne. Decydując się na montaż chłodzenia wodnego, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego szczelność. Nawet niewielki przeciek może doprowadzić do trwałego uszkodzenia komputera, dlatego prace montażowe najlepiej powierzyć fachowcom. Zestaw wodny składa się z takich elementów jak: bloki chłodzące, chłodnica, pompa, zbiornik wyrównujący oraz przewody łączące. Opcjonalnym wyposażeniem mogą być wskaźniki temperatury, ciśnienia i przepływu cieczy. Czynnikiem wypełniającym wodny układ chłodzenia jest zwykle woda. W celu zwiększenia trwałości i niezawodności całego układu zaleca się dodawanie do niej preparatów bakteriobójczych oraz antykorozyjnych. Ich zastosowanie skutecznie zabezpiecza poszczególne elementy zestawu przed rozwojem glonów oraz odkładaniem się kamienia.