Technologie & IT

Jak działają instalacje odgromowe?

9 maja 2018

W ostatnich miesiącach, a nawet można powiedzieć, że już latach, mamy do czynienia z naprawdę dość poważnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Przechodzące przez Polskę nawałnicę przyczyniają się do powstania wielu szkód, a nawet utraty życia przez mieszkańców najbardziej zagrożonych regionów. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, to na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja odgromowa.

Przede wszystkim są to konstrukcje, w pełni odpowiedzialne za ochronę budynku przed porażeniem pioruna. Ich zadaniem jest przejęcie wyładowania atmosferycznego skierowanego na dom, a następnie bezpieczne uziemienie energii elektrycznej. Oczywiście instalacja odgromowa, która jest odpowiedzialna za to zadanie, musi być odpowiednio zbudowana.
Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa zbudowana jest ze zwodów oraz przewodów. Zwody znajdują się bezpośrednio na dachu. Ich głównym zadaniem jest właśnie przechwytywanie wyładowań atmosferycznych. Zwody muszą być zbudowane z ocynku lub ze stali nierdzewnej. Następnie łączą się one z przewodami odprowadzającymi, które koniecznie muszą być poprowadzone po ścianach budynku. W żadnym wypadku, nie mogą znajdować się w pobliżu okien lub drzwi. Kolejnym elementem są przewody uziemiające, które zakończone są ostatecznie uziomami. Rolę uziomów pełnią druty umieszczone w ziemi. Jak sama nazwa wskazuje ich zadaniem jest odprowadzenie wyładowań atmosferycznych do ziemi. Dzięki czemu budynek pozostaje w pełni bezpieczny i nie narażony na działanie piorunów.

Artykuł napisany we współpracy z Panem Andrzejem, elektrykiem z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *