Jak nie zmarznąć w zimie, czyli sekrety ciepłych kurtek

Jak  nie zmarznąć w zimie, czyli sekrety ciepłych kurtek
modna-wiedza
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba nikt nie chce w zimie marznąć. Może się jednak okazać, że ładna kurtką, którą kupiliśmy z myślą o ubieraniu jej w wyjątkowo zimne dni nie gwarantuje nam ciepła. Dlaczego? Po prostu nie każdy materiał nadaje się na zimową odzież lub też kurtka ma za cienką membranę i przepuszcza nie tylko zimne powietrze, ale też wchłania wilgoć.

Kurtka wodo i wiatroodporna

Większość kurtek, które mają być szczególnie odporne na wilgoć i wiatr jest wykonana z poliestru. Praktycznie każda kurtka zimowa sportowa damska i męska np. narciarskie mają wierzchnią warstwę wykonaną właśnie z tego materiału. Także bardziej eleganckie kurtki pikowane cechują się tym materiałem zewnętrznym, ponieważ kurtki pikowane najczęściej wypełniane są puchem, który jest ciepły, ale szybko wchłania wilgoć, a membrana z poliestru temu bardzo dobrze zapobiega.

Najważniejszy jest środek

W kurtkach sportowych, zwłaszcza narciarskich można zauważyć, że środek jest bardzo cienki, ale sama kurtka jest bardzo lekka i bardzo ciepła. W takich kurtkach stosuje się różne materiały wewnętrzne np. softshell, puch syntetyczny czy teflonowa folia. Dzięki temu kurtki są naprawdę ciepłe i odpowiednie do wychodzenia w nich nie tylko na stok.

Jednak w bardziej eleganckich kurtkach jak np. kurtkach damskich pikowanych, parkach, kurtkach miejskich najczęstsze wypełnienie to puch kaczy albo włókna syntetyczne. Ten pierwszy materiał jest o wiele cieplejszy, ale takie kurtki po kilku latach użytkowania mogą się po prostu zużyć, ponieważ puch się ubija czy nawet wychodzi pojedynczymi piórkami przez materiał zewnętrzny. Dlatego o wiele częściej w sklepach można znaleźć kurtki wypełnione puchem syntetycznym, który jest także bardzo ciepły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczyny wycieku oleju z auta
Przyczyny wycieku oleju z auta
Czy często po odjechaniu z miejsca parkingowego zauważamy, że w miejscu gdzie stał samochód pojawiła się oleista plama? Diagnosta na […]
Ostatnie wpisy