Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu w mieszkaniu?

Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu w mieszkaniu?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo coraz większej popularności nowoczesnych kuchenek elektrycznych, nadal mnóstwo osób woli w swoim mieszkaniu gotować na tradycyjnych kuchenkach gazowych. Niestety ich bardzo poważną wadą jest ryzyko wynikające z obecności instalacji w domu. Może bowiem dojść do wycieku gazu (płynnego albo ziemnego), co w wielu przypadkach kończy się jego wybuchem. Jednym ze skutecznych sposobów na uchronienie się przed tym zagrożeniem jest zamontowanie specjalnego urządzenia, znanego pod nazwą detektor gazu Gazex.

Sprawna wentylacja zapewni nam spokojny sen 

Podstawowym zabezpieczeniem przed wybuchem gazu jest prawidłowo wykonana wentylacja mechaniczna. Jeśli bowiem nawet dojdzie do jego wycieku, wówczas prawdopodobnie bez problemu wydostanie się on przez otwory wentylacyjne. Należy zatem regularnie serwisować ten system, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o drożność kanałów. Drugim skutecznym sposobem na uchronienie się przed tragedią jest zamontowanie w mieszkaniu specjalnych czujników lub detektorów gazu. Informują one o wzroście stężenia szkodliwych substancji w powietrzu (np. propanu-butanu, gazu ziemnego lub dwutlenku węgla) – i to zarówno poprzez sygnał dźwiękowy, jak i świetlny.

Najlepiej, jeśli tego typu urządzenia będą współpracowały z pozostałymi elementami instalacji alarmowej. Dodajmy, że na rynku są dostępne innowacyjne modele wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania dopływu gazu (ścisła współpraca z zaworem głównym). Warto również posiadać w domu agregat proszkowy (w formie przenośnej gaśnicy), który okaże się prawdziwym wybawieniem w przypadku zapalenia się substancji gazowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić, gdy założenie instalacji elektrycznej jest nieopłacalne?
Co zrobić, gdy założenie instalacji elektrycznej jest nieopłacalne?
Energia elektryczna z roku na rok kosztuje nas coraz więcej. Co zrobić, kiedy utrzymywanie takiej instalacji jest zbyt drogie? Z […]
Ostatnie wpisy