Problemy ortopedyczne u dzieci mogą się pogłębiać wraz z wiekiem, dlatego bardzo ważne jest ich szybkie diagnozowanie, leczenie i zapobieganie powstawaniu kolejnych schorzeń. Niezwykle istotne jest to, aby najmłodsi pacjenci przed wizytą wiedzieli, co ich czeka. Warto wytłumaczyć dlaczego odbędzie się wizyta u lekarza i co będzie się tam działo. Jeżeli jest taka możliwość, można pokazać zdjęcia gabinetu – dzięki takiemu „oswojeniu” się z otoczeniem, dziecko będzie czuło się zdecydowanie bezpieczniej.
Każda osoba zajmująca się najmłodszym pacjentami, powinna mieć odpowiednie podejście. Cierpliwość, życzliwość, uśmiech i wyrozumiałość są niezbędne, aby badanie było komfortowe. Dodatkowo należy pamiętać o celu wizyty, więc czynnikiem istotnym w wyborze kliniki, powinna być skuteczność stawiania diagnozy i szybkość przywracania komfortu funkcjonowania pacjentowi. Szczególnie należy zwrócić uwagę na centra rehabilitacji, które zdecydowały się na skierowanie swojej oferty do dzieci, np.: http://ortopedia.org.pl/konsultacje-lekarskie/ortopedia-dziecieca/. Zazwyczaj osoby pracujące w takich miejscach mają odpowiednie nastawienie i rozumieją emocje swoich pacjentów.
Bardzo skuteczną metodą w określaniu schorzeń jest badanie USG, czyli tzw. ultrasonograf. Aby dziecko nie było zaskoczone, bądź przestraszone przebiegiem robienia USG, warto pokazać mu tę aparaturę w internecie, np.: http://ortopedia.org.pl/badania-usg/. Użycie ultrasonografu jest w pełni komfortowe i bezbolesne, a co najważniejsze, jest także bezinwazyjne i daje możliwość szczegółowego sprawdzenia budowy i funkcjonowania stawów, mięśni i narządów wewnętrznych. Często jest to badanie niezbędne w precyzyjnym określeniu dalszego postępowania rehabilitacyjnego.