Jakie funkcje pełnią w samochodach alternatory i rozruszniki?

Jakie funkcje pełnią w samochodach alternatory i rozruszniki?
modna-wiedza
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody, choć wydają się stosunkowo proste, tak naprawdę są niezwykle skomplikowane pod względem konstrukcyjnym. Są złożone z całej masy układów, które to z kolei w każdym przypadku powstają z ogromnych ilości części. Wiele z nich nie odgrywa bardzo znaczącej roli, ale są one potrzebne, aby samochód mógł być sprawny jako całość. Pośród nich znajdują się też urządzenia i elementy kluczowe, bez których działanie pojazdu nie byłoby możliwe. Do takich urządzeń należą alternatory i rozruszniki, montowane bezwzględnie w każdym aucie. Czym dokładnie są alternatory i rozruszniki oraz jakie funkcje pełnią zarówno w starszych, jak i nowych samochodach?

Co należy wiedzieć o alternatorach i rozrusznikach samochodowych?

Rozrusznik to silnik prądu stałego odpowiedzialny za wprowadzenie w ruch głównego silnika pojazdu. Dokonuje tego poprzez obrót wału korbowego, a tym samym nadanie mu określonej prędkości. Bez niego odpalenie auta i ruszenie z miejsca nie byłoby możliwe. Jeżeli chodzi natomiast o alternator samochodowy, jest to prądnica prądu przemiennego, dzięki której akumulator w samochodzie nie ulega rozładowaniu. Alternator zamienia energię mechaniczną w elektryczną podczas jazdy, co pozwala zagwarantować prawidłową pracę wszystkich urządzeń, a także zmagazynować w akumulatorze energię potrzebną do uruchomienia pojazdu przy następnym postoju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapobiec zwarciu w instalacji elektrycznej w domu?
Jak zapobiec zwarciu w instalacji elektrycznej w domu?
Możesz pomyśleć, że system elektryczny domu jest jak silnik samochodu. Nie widać jej i nie wiadomo jak działa, ale jeśli […]
Ostatnie wpisy