Finanse i rynek

Na czym polega leasing pracowników?

18 grudnia 2020

Leasing pracowniczy polega na korzystaniu z urlopu bezpłatnego, którego udziela szef w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz innego pracodawcy. Jest on regulowany przepisami prawa pracy, które mówią, że takie wypożyczenie może nastąpić na rzecz jednej lub nawet kilku firm na wyraźnie określony czas. Leasing możliwy jest jedynie wtedy, gdy pracownik wyrazi pisemną zgodę na takie rozwiązanie.

Zasady leasingu pracowniczego

Pracownik, który wyraził zgodę na wykonywanie obowiązków służbowych na rzecz innego pracodawcy wykorzystuje w tym celu urlop bezpłatny, który wlicza się w okres zatrudnienia i wpływa na uprawnienia, które wynikają ze stażu pracy. Podlega także ubezpieczeniu społecznemu, a płatnikiem składek jest tymczasowy pracodawca. Leasing pracowniczy to także forma wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem w ramach umowy z agencją pracy, z której bardzo często korzystają studenci i uczniowie, które mają problemy ze znalezieniem stałego miejsca pracy.

Współpraca z agencją przynosi wiele korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Właściciel firmy nie musi bowiem przeprowadzać długiego i żmudnego procesu rekrutacyjnego. Otrzymuje on gotowych do pracy pracowników, a wszelkie formalności związane z zatrudnieniem i wypłatami wynagrodzeń spoczywają na agencji. Pracownicy z kolei czują się bezpieczni, ponieważ w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów mogą je zgłosić do i poprosić o interwencję. Wiele agencji posiada także oferty pracy za granicą, które są atrakcyjne dla osób pragnących podjąć zatrudnienie poza granicami kraju. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × trzy =