Najczęściej pojawiającymi się wadami wzroku są nadwzroczność i krótkowzroczność. Jednak jest ich o wiele więcej. W zależności od schorzenia lekarz okulista może zaproponować wiele działań, które pomogą zniwelować problem. Jakie to metody?
Należy do nich stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych. Odpowiednia soczewka w zależności od defektu będzie miała za zadanie albo rozpraszać, albo skupiać światło. Wybór podyktowany jest zwykle osobistymi preferencjami. Warto jednak pamiętać, że decydując się na kontakty, trzeba odpowiednio dbać o higienę oka.
To przede wszystkim korekta laserowa wzroku. Wykonuje się ją za pomocą lasera excimerowego lub femtosekundowego, który jest urządzeniem nowszej generacji. Jest on też bardziej precyzyjny, mniej inwazyjny. Dzięki temu rekonwalescencję przechodzi się prawie bezbólowo. Istnieje także metoda kombinowana, wykorzystująca kilka technik podczas jednej operacji. Nazywa się ją SmartSurface. Po tej procedurze medycznej pacjent zaczyna od razu widzieć wyraźnie.
O tym, jaki sposób korekty wzroku zostanie wybrany, decyduje lekarz. Przed każdym zabiegiem wykonywana jest wizyta kwalifikacyjna. Przeprowadzanych jest szereg badań mających na celu określić, jaka silna jest wada, co trzeba zrobić podczas operacji, jakie są rokowania i czy nie występują żadne przeciwwskazania. Dużą zaletą tych nowoczesnych metod jest to, że przynoszą trwały efekt. Poprawia się zatem jakość życia. Nie trzeba już dłużej zastanawiać się, czy można wykonywać dany sport, znika problem parujących szkieł, czy wydatków ponoszonych na wymianę soczewek lub okularów.