Garnki i patelnie – z jakich materiałów tworzone są te dobrej jakości?

Garnki i patelnie – z jakich materiałów tworzone są te dobrej jakości?
modna-wiedza
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wydawałoby się, że garnek jaki jest, każdy widzi. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępne są patelnie i garnki wykonane z różnych materiałów, z wieloma rodzajami powłok. To, jaki wariant wybierzemy wpływa nie tylko na właściwości naczynia, ale także na nasze zdrowie.

Jakie garnki będą najlepsze?

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są garnki i patelnie należą aluminium, stal szlachetna i żeliwo. Zaletą pierwszego z nich jest mała waga i niska cena. Niestety nieodpowiednio zabezpieczone aluminium może wchodzić w szkodliwe dla naszego zdrowia reakcje chemiczne z gotowanymi potrawami. O wiele pewniejszym wyborem są garnki ze stali: trwałe, odporne na działanie kwasów i łatwe w utrzymaniu. Główną wadą tego materiału jest niewielka zawartość niklu, dlatego powinni unikać go alergicy. Świetnym wyborem mogą okazać się naczynia żeliwne. Choć są bardzo ciężkie i dość drogie, to charakteryzują się dużą trwałością, długo utrzymują ciepło i na ogół nadają się do stosowania w piekarniku. Wszystkie wymienione tworzywa mają zalety i wady, dlatego, aby mieć pewność odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa, warto zdecydować się na zaufanego producenta. Można np. postawić na garnki WMF – firmy o ponad 150-letniej tradycji.

Powłoki do zadań specjalnych 

Odpowiednia powłoka może znacznie ułatwić nam pracę w kuchni, zapobiegając przywieraniu i przypalaniu potraw. Tradycyjna emalia nie jest najgorszym wyborem, pod warunkiem, że nie zostanie uszkodzona – wówczas naczynie przestaje być bezpieczne. Poza tym do emaliowanych garnków łatwo przywiera jedzenie. Przed tym ostatnim problem uchroni nas powłoka teflonowa, która niestety jest podatna na zarysowania, a jeśli będzie niskiej jakości, może okazać się rakotwórcza. Znacznie bezpieczniejsza jest powłoka ceramiczna: nie wchodzi w żadne reakcje z żywnością i jest odporna na uszkodzenia. Przed zakupem warto zorientować się, z jakich technologii korzysta dany producent – np. patelnie WMF wyposażone są w nowoczesne powłoki opracowane przez specjalistów tej firmy, dzięki czemu są nieszkodliwe dla zdrowia i zapewniają wygodę stosowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Adwokat – w jakich sytuacjach może być kluczowa jego pomoc
Adwokat – w jakich sytuacjach może być kluczowa jego pomoc
Każdy obywatel podlega prawu, które musi być respektowane. Niestety czasami świadomie lub nieświadomie niektóre osoby łamią postanowienia konkretnych ustaw czy […]
Ostatnie wpisy