Choroby przyzębia obejmują tkanki otaczające szyjkę oraz korzeń zęba. Najbardziej znaną i powszechną chorobą przyzębia jest paradontoza. Postępujący stan zapalny może prowadzić do osłabienia dziąseł, a w efekcie do wypadnięcia zębów. Najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zbyt krótkie lub zbyt rzadkie mycie zębów powoduje odkładanie się na nich bakterii tworzących płytkę nazębną, która wywołuje przewlekłe stany zapalne dziąseł.
Jeżeli choroba nie jest zaawansowana, pomocna okaże się stomatologia i medycyna estetyczna. Zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się bowiem skaling, prosty zabieg polegający na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego. Pozbycie się płytki nazębnej prowadzi do likwidacji stanów zapalnych i odbudowy osłabionych dziąseł.
W sytuacji, gdy choroby przyzębia są w zaawansowanym stadium, leczenie zachowawcze może okazać się niewystarczające. W takim przypadku pomocy należy szukać w gabinecie periodontologicznym specjalizującym się w leczeniu chorób przyzębia. Jeżeli kogoś interesuje dobry periodontolog Warszawa jest miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania.
Specjalista po kontroli jamy ustnej pacjenta, może zalecić wykonanie zabiegu kiretażu. Polega on na dokładnym oczyszczeniu z kamienia kieszonek dziąsłowych przy użyciu specjalistycznych narzędzi nazywanych kiretami. Zabiegi, w których lekarz nie wykonuje chirurgicznych nacięć dziąseł, nazywa się kiretażem zamkniętym. Kiretaże otwarte wykonywane są w sytuacji, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych jest większa niż 5 mm i polegają na rozcięciu dziąseł, a następnie dokładnym oczyszczeniu całej powierzchni zęba.