Rodzaje znieczuleń u stomatologa – co jest wykorzystywane w celu uśmierzenia bólu?

Rodzaje znieczuleń u stomatologa – co jest wykorzystywane w celu uśmierzenia bólu?
modna-wiedza
Zdrowe ciało
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wizyta u dentysty to dla wielu osób niezwykle stresujące wydarzenie, przede wszystkim z powodu ogromnych obaw o silny ból. Na szczęście od wielu lat w gabinetach stomatologicznych stosowane są powszechnie różne rodzaje znieczuleń. Niwelują one wszelki niepożądany dyskomfort w trakcie zabiegów, ułatwiając jednocześnie specjaliście ich wykonywanie. Oprócz tego wyraźnie ograniczają ilość śliny wydzielanej przez jamę ustną, co jest istotne zwłaszcza przy zakładaniu plomb i przeprowadzaniu najbardziej zaawansowanych zabiegów.

Metody zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne

Do uśmierzania bólu zębów wykorzystuje się zazwyczaj znieczulenie nasiękowe, zwane fachowo infiltracyjnym. Polega ono na wstrzyknięciu pod błonę śluzową specjalnego preparatu – bezpośrednio w okolicy korzenia leczonego zęba. Skutkuje to zablokowaniem nerwów znajdujących się w tzw. zębinie. Pacjent jest w tym przypadku w pełni świadomy, ale nie odczuwa nawet najmniejszego dyskomfortu. Oprócz tego nierzadko stosowane jest znieczulenie powierzchniowe, opierające się na rozprowadzeniu dedykowanego żelu bądź aerozolu na powierzchni dziąsła. To wprost idealne rozwiązanie dla dorosłych osób bojących się ukłucia igły oraz małych dzieci. Z roku na rok na popularności zyskuje również komputerowe znieczulenie, uznawane za wyjątkowo skuteczne i szybkie. Używa się tutaj podłużnego urządzenia zwieńczonego cieniutką igiełką, które jest podłączone do zewnętrznego ekranu z oprogramowaniem. Dentysta podaje anestetyk stopniowo w warunkach zmniejszonego ciśnienia, co przynosi korzyść w postaci optymalnej ochrony tkanek oraz braku opuchlizny i uczucia zdrętwienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplementacja po treningu – dlaczego jest tak ważna?
Suplementacja po treningu – dlaczego jest tak ważna?
Organizm osoby trenującej regularnie narażony jest na różnego rodzaju niedobory. Negatywnie wpływa to na regenerację, a co za tym idzie […]
Ostatnie wpisy